09/20/200509:28 PARA ve SABİT GETİRİLİ PİYASALAR
Haftanın ilk gününde Almanya seçimlerinin etkisi, Türkiye için kısa vadede korkulananın gerçekleşmemesi açısından olumlu olarak algılandı ve 15,30 bileşik seviyesi bir kez daha denenmiş oldu. Günü 15,40 bileşik gibi tarihi dip seviyesine yakın kapatan bono bileşikleri için bugün AB daimi temsilciler meclisinin anlaşmaya varmış olması aşağı hareketi körükleyen bir gelişme olacaktır.

Eylül ayı başından bu yana ertelenen ve her seferinde bir sonuç alınamayan AB daimi temsilciler meclisi'nin karşı deklarasyon konusunda anlaştığı dün akşam açıklandı. Bugün deklarasyonun yayınlanması bekleniyor. Deklarasyon bağlayıcılık ya da hukuksal olarak bir anlam ifade etmese de, müzakere çerçeve belgesinde yer alma potansiyeli bulunan şartlardan bahsedilmesi piyasaları rahatsız edecektir. Ancak Kıbrıs'ın üyelik müzakereleri sırasında tanınma maddesi dışında rahatsız edici bir şartın bulunmadığı söyleniyor.

Dördündü hafta boyunca aşağı yönlü hareket eden gösterge kağıt 16,50 bileşik seviyelerden , 15,40 bileşiğe kadar geriledi. Gelişmekte olan ülkelere para girişinin devam ediyor olması bu zaman zarfındaki olumsuzlukların hiç dikkate alınmamasını, olumlu her haberin kuvvetli alınmasını beraberinde getiriyor. Çok dile getirilmese de özellikle bu zaman zarfında Brezilya'da rüşvet soruşturmasının atlatılması, uzun süredir beklenen faiz indiriminin yapılması ve hepsinin ardından yerel para birimi cinsinden ilk eurobond ihracı son haftalarda Türkiye'yi de çok yakından etkiledi. AB konusunda ki gelişmelerden çok daha fazla etkili olan bu gelişemelere dikkat etmek gerekiyor.

15,30 bileşik seviyesi bugün aşağı yönlü denenebilir. Bu seviye aynı zamanda fonlama maliyeti seviyesi olduğundan ayrıca önem taşıyor. Zira mart ayından bu yana bono bileşiklerinin fonlama maliyetinin altına inmediği görülüyor.

09:27AB büyükelçileri karşı deklarasyon üzerinde uzlaşma sağladı
Reuters - Avrupa Birliği (AB) büyükelçileri, dün yaptıkları olağanüstü toplantıda, Türkiye'nin Kıbrıs tutumuna cevaben hazırlanan karşı deklarasyon üzerinde uzlaşma sağladılar. Haberin devamı >>