Anasayfa | Senetçi Portföy | Senet Önerileri | Spekülatif Öneriler | Seans İçi Yorumlar | Bölünmeler | E-Mail

EUROBOND

Eurobond, hükümet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, yabancı para birimlerinden satışa sundukları, genellikle uzun vadeli borçlanma araçlarıdır.

Türkiye için yeni bir yatırım aracı olan Eurobond'ların para birimi genellikle Amerikan Doları (USD)'dır. Bununla birlikte Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı ve diğer döviz cinsleri üzerinden çıkarılan Eurobond'lar da vardır.

Eurobond'lar uzun vadeli, sabit getirili borçlanma araçlarıdır. Ancak eğer vade sonu beklenmek istenmiyorsa, satılacağı tarihteki piyasa koşullarında nakde çevrilebilir. Bu nedenle istenildiğinde satılabilmesi için yatırımcılar işlem hacmi yüksek ve likitidesi yüksek tahvilleri tercih etmektedirler.

Eurobond fiyatları, hem ihraç eden ülke veya kuruluşun mali ve diğer performanslarından hem de diğer piyasalardaki gelişmelerden etkilenmektedir.

Özellikleri:

Avantajları:

Vergilendirme:

Eurobondlar da tahviller gibi, ihraç edildikleri tarihte nominal değerlerinin altında iskontolu olarak satılmaktadır. Vadesi geldiğinde nominal bedeli üzerinden itfa edilir. Nominal bedel ile iskontolu satış bedeli arasındaki fark da yatırımcının gelirini oluşturur. Eurobonddan iki şekilde gelir elde etmek mümkün. Elde edilen gelirler de farklı şekilde vergilendirilir.

Birincisi, eurobondun vadesine kadar elde tutularak elde edilen gelir. Bu, döviz cinsi faiz geliri olup, faiz geliri statüsünde vergilendirilmeye tabi.

İkincisi de, eurobondun vade sonu beklenmeden, yani, vadesinden önce elden çıkartılarak gelir elde etmek. Çünkü, eurobondlar, günün piyasa değerleri üzerinden istendiği zaman elden çıkartılabilmektedir. Eurobondun vadesinden önce elden çıkartılmasından sağlanan gelir ise, 'Değer Artış Kazancı' olarak 'Diğer Kazanç ve İrat' kapsamında gelir vergisine tabidir. Görüldüğü gibi, eurobondan vade sonunda elde edilen gelir, 'Faiz Geliri' olarak vergilendirilirken, vadesinden önce satışından elde edilen gelir 'Diğer Kazanç ve İrat' olarak vergilendirilmektedir.

 

 

 

 

 

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırımcının yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir.Web sayfalarımızda yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi oluşturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemiştir.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı tarafımız sorumlu tutulamaz.