Dile benden ne dilersen DEME…

Ünlü bir sofu öyküsüdür bu...

Bir imparator sabah gezintisi sırasında bir dilenciye rastlar. “Dile benden ne dilersen” der.
Dilenci güler ve “Sanki dileğimi gerçekleştirebilecekmiş gibi soruyorsunuz.” Diye yanıtlar. Kral alınır ve söyleşi koyulaşır.

-Pek tabii her dedigini yerine getirebilirim. Sen söyle hele; ne istiyorsun?

-Söz vermeden önce iki kez düsünün kralım. Dilenci sıradan bir dilenci değildir. İmparatorun ilk yaşantısında ögretmeni olmustur.

Ve ona şu sözü vermiştir. “Bundan sonraki yatantinda tekrar kartina çikip seni uyaracagim.” İmparator olayı unutmuştur. Zaten geçmişi hangimiz noktasına virgülüne kadar anımsayabiliriz ki? Birlikte yaşlanan kişilerin bile
anıları farklıdır. Bu nedenle imparator bastırır.

-Ne istersen verebilirim. Ben güçlü bir imparatorum. Yerine getiremeyeceğim hiçbir dileğin olamaz.

Bunun üzerine dilenci, çanağını uzatıp, “tu çanagi herhangi bir teyle doldurabilir misiniz?” diye sorar. İmparator kahkaha atar ve vezirine çanağı altınla doldurmasını emreder. Çanak dolup taşmakta ve anında boşalmaktadır. Paralar buhar olup uçmaktadır sanki. İmparatorun onuru kırılır. Bir dilenci çanağını dolduramadığı kulaktan kulağa yayılır. Giderek pırlantalar, elmaslar,yakutlar akıtılır çanağa. Nevar ki çanağın dibi yoktur sanki. Yer yutar ama boşkalır. İmparator yenik düşmüştür. Dilenciye yakarır:

“Tamam, sen kazandın. Dileğini yerine getiremedim ama ne olur bana çanağın neden yapılmış olduğunu itiraf et.”

- Çok basit, diye yanıtlar dilenci. İnsan damağından yapılmıştır. Yani insanın arzu ve isteklerinden. Doymak bilmez oluşu bundandır. Bu gerçeği bir kez kavrarsan yaşantın değişir.İstek nedir ki! İstek ulaşılana kadar, belli bir süre heyecen veren bir duygudur.
Örneğin; bir araba istersin... bir yat... bir ev... Tek tek her birini elde ettiğinde, tümü anlamını yitirir. Neden? Çünkü beynin, aklın onları dışlar. Araba garajdadır ve artık istek uyandırmamaktadır. Heyecen, onu elde ettiğinde sönüp gitmiştir. Para cebindeyse, onlara erişmek için katlandığın yoğun istek yok oluverir. Gene boşluğa düşer, yeni bir istek yaratmak zorunda kalırsın. İstek doyumsuzluk uyandırır ve giderek dilenci olursun. Bir istekten bir diğerine çırpınıp durursun. Amacına ulaşır ulaşmaz bir yenisini yaratırsın. İsteğin bu yönünü kavradığında hayatının dönüm noktasındasın demektir. Sürekli yolculuk hali iyi sonuç vermez. Geri dön...Evine dön...