Dolandırıcılık Hikayeleri 1

Sevgilim ve paketlerimiz kalsın ben hemen gelicem...

Son derece şık giyimli bir adam, genç-güzel ve adeta manken görünümlü bir kadınla en tanınmış giyim markalarından birinin İstanbul Akmerkez'deki mağazasına gider.

Adam, "Pretty Woman" filmindeki Richard Gere kadar yakışıklı olmasa da, rahat tavırları ve sakin görünümüyle çok zengin olduğunu belli eder. Üstelik sevgilisine tezgahtarların önünde "al alabildiğin kadar" talimatı da verir. Adama, kahve-konyaklar ikram edilirken, genç kadın Julia Roberts edasıyla onlarca kıyafeti dener, tezgahtarlara fazla zorluk çıkarmadan da hemen hemen hepsini beğenir. Kıyafetler sarılır, iki sene öncenin parasıyla on milyarlık bir fatura çıkarılır. Adam gayet sakin çek karnesini çıkartır.

Fakat mağaza yetkilisi "maalesef çek kabul etmiyoruz" der. Bunun üzerine adam biraz sinirlenir, "Türkiye işte" der içini çekerek. Manken kılıklı sevgili suratını ekşitir kaprise başlar. Fakat çok geçmeden çözüm önerisi mağaza müdüründen gelir. "Siz günlük çek yazın, biz sizi burada ağırlarken, bir arkadaşımız parayı aşağıdaki şubeden çekip gelsin".

Adam sevinir ve "Okey" der. Bunun üzerine mağaza çeki tahsil etmek için kaşesini basar ve tahsildarı bankaya yollar. Tahsildarın para çekmesi beklenirken mağaza müdürü, adamı ve güzel sevgilisini odasına alır, yemekler ısmarlanır, Paris ve Milano'daki son defileler üzerine konuşulur. Tahsildar geri döner. Çekin karşılığı yoktur. Şık giyimli adam haberi duyar duymaz küplere biner derin bir "Off" çeker. Hemen cep telefonuna sarılır bir yeri arar. Bol tehditli, bol yüz milyarlı "Alacağını alamamış sert iş adamı tonunda" bir konuşma yapar.

Konuşmanın sonunda mağaza müdürüne döner ve "bu iş böyle olmayacak. Mallar ve kız arkadaşım burada kalsın ben şu bankaya gidip çeki kendim tahsil edeceğim". Mağaza müdürü için bunda bir sakınca yoktur. Nasıl olsa mallar ve güzel kadın dükkanda kalacaktır.

Adam çıkar gider. Fakat gidiş o gidiş. Aradan saatler geçer, geri gelen olmaz. Genç kadın mızmızlanmaya başlar ve adamı tanımadığını söyler. Kadın, aslında bir telekız olduğunu adamla da geçen gece tanıştığını anlatır. Mağaza müdürü çaresiz, "Pekala, beyefendi de vazgeçti herhalde" diyerek kadını uğurlar.

Fakat mağazayı şoka sokan asıl haber, ertesi sabah gelir: Adam arkasında bu tanınmış mağazanın kaşesi bulunan çekle 10 milyar liralık dayanıklı tüketim malzemesi almıştır bile...

* Bilmeyenler için küçük bir bilgi Bir çeki keşidecisi (yani yazan kişi) ödemezse, ciro eden kişi veya kurum ödemekle yükümlüdür...