Kaz Kadar Olamadık!

Göç eden yaban kazlarının havada süzülürken “V” şeklinde bir formasyonla uçtuklarini görmüşsünüzdür... Bilim adamlari kazlarin neden bu şekilde uçtuklarini araştirmişlar ve;

1-) “V” şeklinde uçuldugunda, uçan her kuş, kanat çirptiginda arkasindaki kuş için, onu kaldiran bir hava akimi yaratiyormuş. Böylece “V” şeklinde bir formasyonda uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çirpişlari sonucu ortaya çikan hava akimini kullanarak uçuş menzillerini % 70 oraninda uzatiyorlarmiş. Yani tek başina gidebilecekleri maksimum yolu grup halinde neredeyse ikiye katliyorlarmiş.

Kissadan Hisse:Belli bir hedefi olan ve buna ulaşmak için bir araya gelen insanlar, hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler.

2-) Bir kaz, “V” grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü diğer kuşların yarattığı hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonucunda, genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna bu şekilde devam ediyor.

Kıssadan Hisse: Eğer kafamız bir kaz kadar çalışıyorsa; bizimle aynı yöne gidenlerle bilgi alışverişini ve işbirliğini sürekli kılarız.

3-) “V” grubunun başinda giden kaz hiç bir hava akimindan yararlanamiyor. Bu yüzden digerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasindaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu degişim sürekli yapiliyor; böylece her kaz grubun her noktasinda yer almiş oluyor.

Kissadan Hisse: Yaptiginiz her işi, yeri ve zamani geldiginde başkasina birakmak gerekiyor.

4-) Uçuş hizi yavaşladiginda gerideki kuşlar, daha hizli gitmek üzere öndekileri bagirarak uyariyorlar.

Kissadan Hisse: Ilerlemek ve yol almak için bazen başkalarinin uyarilarina gereksinim duyariz. Bundan alinmamaliyiz; tam aksine, böyle uyarilari sevinç ve takdirle karşilamaliyiz.

5-) Gruptaki bir kuş hastalanirsa ya da bir avci tarafindan vurulup uçamayacak duruma gelirse; düşen kuşa yardim etmek üzere gruptan iki kaz ayriliyor ve korumak üzere hasta yarali kazin yanina gidiyor. Tekrar uçabilene (ya da eger ölürse, ölümüne kadar) onunla beraber yarali kuşu asla terk etmiyorlar. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar. Hicbir kaz grubu, kendilerine bu şekilde katilmak isteyen kazlari reddetmiyor...