Nasrullah Ayan

Nasrullah Ayan 1987 yılında Türkinvest AOG'yi kurdu. O sırada İsviçre'de yatırımları bulunuyordu.1992'de Tam Sigorta'yı Hürriyet Grubu'ndan satın aldı. 1993'te borsadan topladığı hisselerle Çelik Halat'ın yönetimini ele geçirdi. Aynı yıl Makro Borsa, Erciyes, İzibelli ve Sağlam Menkul Kıymetleri satın aldı. Tüm şirketlerini Trend Holding çatısı altında birleştirdi. 1994 krizinde Turkinvest kapatıldı ve yıllarca süren bir dava süreci başladı.Şimdilerde Nasrullah Ayan İsviçre'de fındık işiyle uğraşıyor.Kendi ifadesine göre de 3 yıldır İMKB'ye bakmıyor bile. "Ben borsaya profesyonel olarak girsem borsa daha hareketli olur" diyen Nasrullah Ayan, 7 yıllık suskunluktan sonra yaptığı açıklamada gülerek "erdemir tahtası ile oynamak için 100 milyon dolar gerekiyor. Bunun için 5-10 yıla ihtiyacım var. Herkesten istiyorum. Bu parayı bulursam Ereğli'ye de bulaşacağım" demişti. Ancak bir zamanlar borsanın en ünlü simalarından olan Ayan uzun zamandır ortada yok.

 

Bahadır Karlıdağ

Bahadır Karlıdağ'ın bir süre önce Devrim Akyıl ile ortak operasyona girdiği iddia edildi. Hatta Akyıl; "Karlıdağ beni kullandı" diye ortalığı ayağa kaldırdı. Karlıdağ'ın Muş'ta NATO inşaatında çalışırken borsaya merak sardığını herkes bilir. 1994'te krize kredili yakalandığı söyleniyor. Onu kurtaran dönemin lokomotif hisseleri arasında yer alan ÇEAŞ oldu. ÇEAŞ hisslerini 7.000 liradan 70.000 liraya kadar taşıdı ve bu sırada büyük sermaye oluşturdu. Bazı spekülatörler gibi 2000 yılı çöküşünde silinmedi. Aselsan'a ve Otokar'a olan sevgisi ile biliniyor. Bir dönem Raks'la da yakından ilgilendi. Bir kağıda girmeden önce fabrikasını gidip gördüğü söylenir. Buna örme olarak ise Raks gösteriliyor.

 

Dündar Altay

Dündar Altay, borsanın en eski isimlerinden biri. Borsada kazandıklarını kumarda kaybettiği söyleniyor. İnatçı kişiliği ile biliniyor. Bugünün bir çok ünlü spekülatörü onun yanında yetişti. En büyük zaafı olarak kağıdı sahiplenmesi gösteriliyor. Kendi girdiği kağıtta başka biri işlem yaptığında o kişiye elindeki malı sattırmaktan büyük zevk alırdı. Söylentilere göre bu sırada karşı taraf 10 lira zarar ediyorsa kendisi 100 lira zarar ederdi ama bu oyunu çok severdi. Genelde verdiği tüyoların tutması ile biliniyor. ÇEAŞ'ta, Bağfaş'ta onun önerisi ile hisseye girenler çok para kazandı. İki yıl kadar borsaya uzak kaldı. Kamuoyunda Banker Kastelli olarak bilinen Cevher Özden ile arasının iyi olduğu söylenir. Şimdilerde İstinyede bir ofis kiraladığı ve eski brokerlardan biri ile yeniden kendini borsada hissettirmeye başladığı söyleniyor. Şirketi Altay Menkul Değerler'in faaliyetleri durduruldu.

 

Halil Güvener

Halil Güvener, Doğusan'ı borsada hisselerini toplayarak ele geçirdi. Söksa'yı da Kalkınma Bankası'ndan aldı. Son iki üç yıldır kendini tamamen şarap işine verdi. "Artık borsada oynamıyorum. Borsa beni şeker hastası yaptı" dese de Çeşme'de üzüm bağlarının içindeki fabrikasındaki masada halen borsa ekranının olması, pek de uzak kalamadığının işareti olarak kabul ediliyor. Piyasada artık pek etkin değil. Hem Doğusan hemde Söksa'da yaptığı işlemlerden dolayı SPK borsada işlem yapma yasağı getirdi. Şimdilerde Alaçatı ve Çeşme adında özel şaraplar üretiyor. Hatta Maçka'da bir şarap butiği bile kurdu.

 

Mecnur Çolak

1989 yılında Bulgaristan'dan göç etti. Fenerbahçe'de futbol oynayan Çolak, aldığı tüm transfer parasını borsaya yatırdı. Ancak büyük bölümünü kaybettiği biliniyor. İlk büyük voleyi Erdemir'de vurdu. Ersu da çok para kazandığı hisseler arasında. Site Yatırım aracılığıyla işlem yaptığı söylenir. 1988'de İdaş'ta yaptığı oyun onu SPK ile karşı karşıya getirdi. 29.000 lira seviyesindeki İdaş'ı önce 21.000'e çekti sonra 33.000'e yükseltti.Keriz silkeleme operasyonunun ardından yüksek fiyattan kağıtları yatırımcıların eline bıraktı. Geçen yıl aralarında Bulgaristan'dan gelen akrabalarının da bulunduğu bazı kişileri 800 milyon dolar dolandırmakla suçlanmış ve gözaltına alınmıştı.