İlhami Suaydın

Ünlü spekülatörlerden söz edip de İlhami Suaydın'dan bahsetmemek olmaz. Erciyes Menkul Değerler'in sahibi Suaydın'ın büyük bir kısmı yurtdışında olan çok yüklü miktarda fonları yönettiği biliniyor. Bir iddaya göre de Capital Osman ile araları oldukça iyi. Eskiden Taksim'de Tipiteknik adlı derin dondurucu tamiratı yapan şirketi bulunan Suaydın çoktan bu işi kardeşine devretti. Genelde derin hisselerde işlem yapması ile biliniyor. İş Bankası ve Yapı Kredi'den çok büyük paralar kazandığı bir başka iddia. En büyük zararı Turkcell'den yazdı. Büyük oyuncular arasında yer aldığı için "Kral" lakabı ile de anılıyor. Daha çok temeli güçlü olan hisselerde ortaya çıkıyor. 1994 yılında Nasrullah Ayan'dan Erciyes'i alan Suaydın, İMKB30 kağıtlarıyla oynaması ile biliniyor.

 

Mehmet Temel

Mehmet Temel, Ağabeyi Derviş Temel ile birlikte borsada tanınıyor.Kalabalık bir aileden geliyorlar. Servetlerini Doğubank veTahtakale'den getirdiler. Büyük paralar ile borsaya girdiler. Mehmet Temel'in ifadesi ile iki kere borsada Ereğli yüzünden battı. Günlük oyuncu olarak biliniyor. Eski ağırlığı olmasa bile hala piyasada olduğu söyleniyor.

 

Fahrettin Göllü

Borsanın okullu spekülatörleri arasında bilinen Fahrettin Göllü 1997 yılından beri piyasada. Çok sert işlem yaptığı için piyasada "Karındeşen Jack" olarak biliniyor. Kent Gıda'yı 10.000'den 150.000'e sürükleyen operasyonu en başarılı olanlardan biri. Çarşı, Selçuk Gıda, Escort sevdiği kağıtlar arasında. Derinliği olmayan küçük kağıtlarda kendini gösteriyor. Borsada pek sevilen oyunculardan değil. Tülay Yılmaz ile ortak hareket ettiği öne sürülüyor.

 

Ziya Sesel

Borsada kendini 1995 yılından sonra hissettirmeye başlayan Ziya Sesel'in 1990'lı yıllarda oldukça popüler olan Adnan Hoca ile de ilişkisi olduğu biliniyor. Kamooyunda Kızıl İmam adıyla anılan Serhan Çevik ile birlikte kendi gruplarını kurdular. Borsaya ilk girdiğinde çimento hisselerinde çok para patırdığı biliniyor. Genelde İMKB 30 hisseleri ile ilgilenen Sesel'in zaman zaman İlhami Suaydın, Bahadır Karlıdağ gibi isimlerle ortak operasyon yaptığı söyleniyor. Borsacıların onun için yorumu, "o tam bir şovmen. Onun kadar hızlı davranabilen ve birden çok aracı kurum kullanan başkası yok" şeklinde. Sıkışan kağıtları bir iki operasyonla rahatlatması ile biliniyor.

 

Suat Özkan

1992'den beri borsada. Onu takip etmenin zor olduğu bilinir. Her kağıtta ortaya çıkabilir.En çok İMKB 30, hatta ilk on kağıtla ilgilendiği iddia ediliyor. Son batakla ilgili olarak da borsacıların yorumu "Suat onu rahat öder" şeklinde.

 

Gündüz Arel

Borsaya 1989 yılında adım atan Gündüz Arel borsa ile İsveç'te tanıştı. Ardından da İMKB'ye daldı. Körfez krizi sırasında turizm hisseleri dip yapınca o da Marmaris Martı aldı ve üç yıl sonra gelen rallide bu hisselerden büyük para yaptı. 5 yıl önce gelen yasakla birlikte elinde patlayan Garanti Factoring ve Netaş'tan büyük zarar ettiği biliniyor. Arel "o zaman hisselerimizin değeri 2.5 milyon dolar civarındaydı. Şimdi toplasan 300-400 bin dolar etmez.Yasağımız kalktı. Ufak tefek ilgileniyorum. Ama borsa benim bildiğim borsa olmaktan çıkmış. 5 yıl gerçek anlamda uzakta kalmışım. Tokat yemektense yine biraz dışardan bakmak iyi olacak" diyor.